Čínská masáž Tuina

Tuina masáž je významnou součástí Tradiční Čínské Medicíny. Tuinu nelze chápat jen jako "masáž". Kromě harmonizačního, relaxačního účinku působí efektivně na problémy pohybového aparátu či různá vnitřní onemocnění. Při jejím provádění vycházíme ze znalostí průběhu akupunkturních drah a bodů. Masáž se provádí přes oblečení na lehátku či polohovací židli.

Indikace masáže tuina:

- bolesti bederní, hrudní a krční páteře,

- poranění měkkých tkání (svalů, šlach, kloubních pouzder),

- stavy vyčerpání, stresu, nespavosti,

- bolestivé stavy kloubů (zamrzlé rameno atd.)

Baňkování

Jde o velmi starou techniku, která je velmi efektivní a nápomocná při řešení, jak problematiky pohybového aparátu, tak při harmonizaci celého organismu. 

Baňkování lze provádět např. formou dynamické masáže, kdy baňkou po těle pohybujeme s cílem rozproudit pohyb Qi a krve nebo můžeme použít metodu statickou, kdy baňky přikládáme na konkrétní akupunkturní body, svalové spasmy atd. Dalším efektem baňkování je vytažení patogenů na povrch těla odkud jsou přes otevřené kožní póry vyloučeny pryč z organismu.

Indikace baňkování:

- bolestivé stavy bederní, hrudní a krční páteře,

- harmonizace vnitřních orgánů,

- bronchitídy či astma,

- epikondylitidy,

- stimulace krevního a lymfatického oběhu,

- detoxikace organismu atd.

Ušní akupunktura

Jde o poměrně "mladou" metodu, byť zmíňka o ní je uvedena již ve starých textech Tradiční Čínské Medicíny. Metoda se začala významně rozvíjet až v druhé polovině 20 století. Průkopníkem byl francouzský lékař Nogier, který jako první popsal ušní boltec jako mikrosystém s reflexními zónami, přes které je možno ovlivňovat, regulovat celý organismus. Ucho je při tom vnímáno jako obrácený plod.

Jak to celé funguje? Při jakékoliv nerovnováze v organismu se na ušním boltci aktivují body, které dle reflexního schématu odpovídají konkrétní části těla.

Jsou-li body aktivní, můžeme je neinvazivně ovlivnit např. nalepením různých semínek např. vakárií, které si klient několikrát během dne masíruje a tím podporuje uzdravující proces. 

Indikace ušní akupunktury:

- odvykací kůry (kouření či jiné typy závislostí),

- hubnutí společně s dietetickými a pohybovými opatřeními,

- zánětlivá onemocnění,

- problémy pohybového aparátu,

- alergie atd.

Elektropunktura

Jedná se o neinvazivní techniku stimulace akupunkturních bodů s využitím jemné elektrické pulzace vycházející z bodové elektrody, která se přikládá na povrch kůže do míst akupunkturních bodů. Toto je hlavní rozdíl ve srovnání s elektroléčbou, kde se využívá při léčbě plošných elektrod, která jsou přikládány do míst s největší bolestivostí.

Indikace elektropunktury:

- onemocnění svalů a šlach,

- kloubní onemocnění,

- bolesti hlavy,

- vertebrogenní potíží,

- lumboischialgický syndrom atd.

Ošetření TDP lampou

TDP lampa se stává jedinečným pomocníkem při léčbě celé řady onemocnění, a to díky své minerální plotně skládající se z 33 minerálů. Tato plotna je vyrobena z černého jílu a po zahřátí na provozní teplotu začne produkovat spektrum elektromagnetických vln, které je schopno lidské tělo absorbovat a dochází tak k navrácení nemocného organismu zpět do rovnováhy. Ne nadarmo se ji říká léčebná energie minerálů.

Indikace TDP lampy:

- bolestivé stavy pohybového aparátu,

- urychlení rekonvalescence po úrazech a operacích,

- odstranění únavy, stresu, napětí,

- podpora obranyschopnosti organismu atd.

Čínská fytoterapie

Fytoterapie je jedním z nejdůležitějších pilířů Tradiční Čínské Medicíny.

Bylinné preparáty se dají požívat v různých formách. Může jít o  lisované kuličky wany, bylinné tablety známé pod názvem pian nebo na míru pro klienta sestavené odvary, které si postačí doma už jen ohřát a vypít. Kdo preferuje větší zapojení do svého uzdravujícího procesu, může si připravit bylinný odvar doma sám, kdy si dodané byliny uvaří a odvar vypije. V tomto případě hovoříme o tzv. tangu. Poslední dvě formy bylinných směsí jsou nejsilnější a mají tak největší účinek. Někteří z klientů si občas stěžují na chuť těchto odvarů, které v některých případech nemusí být úplně lahodné. ALE, prosím nezapomínejme na starý citát, který říká:

        "Dobrý lék chutná hořce,
        dobrá rada drásá uši"
        (Konfucius, 552 - 479 př. Kr.)     

Moxování

Pod pojmem moxování si můžete představit prohřívání akupunkturních bodů moxovacím doutníkem, kterým ze vzdálenosti několika centimetrů od pokožky dodáváme do organismu teplo resp. jangovou Qi. V tomto případě hovoříme o tzn. nepřímém moxování. K moxování se mohou také použít moxovací kužely, které si připravíme z pelyňkové vaty a které pokládáme na akupunkturní body. Vždy je ale pokládáme na podložku vyrobenou např. z plátku zázvoru nebo česneku. To zabrání popálení kůže a zároveň akcentuje efekt moxování, toto je moxování přímé.

Indikace moxování:

- chronické vyčerpání,

- bolesti zad,

- osteoporóza,

- chladné končetiny,

- prevence častého nachlazení,

- průjmy zhoršované chladem atd.

Obecně lze říci, že moxování lze využít u celé řady onemocnění zapřičiněných chladem nebo zhoršujících se chladem. Efektivní je také jako prevence onemocnění. Řada zdrojů hovoří o prodloužení života pokud jsou pravidelně moxovány určité akupunkturní body. Vůně pelyňku má po zapálení svou charakteristikou vůni, která může být pro někoho velmi intenzivní, u většiny lidí však navozuje pocit relaxace.